Weatherford Democrat

November 24, 2012

State football playoff results

Greg Webb
sports@weatherforddemocrat.com

WEATHERFORD —  

With Aledo’s loss on Friday, Parker County schools are done for respective 2012 football campaigns, but some area teams, and teams in districts familiar  to local fans remain. Herein are Area Round results for 2A through 5A available from around the state at press time on Saturday. Updates are available at www.weatherforddemocrat.com.

 

Associated Press

CLASS 5A — DIVISION I 

Region I

Arlington Bowie 31, EP Franklin 14

DeSoto 42, Coppell 14

Euless Trinity (9-2) vs. Mansfield (7-4) 

Region II

Dallas Skyline (10-1) vs. Mesquite Horn (8-3)

Spring Westfield (11-0) vs. Austin Bowie (7-4)

Allen 42, Mesquite 28

The Woodlands (8-3) vs. Round Rock Westwood (8-3)

Region III

Galena Park North Shore (10-1) vs. Friendswood Clear Brook (6-5)

Alief Taylor (8-3) vs. Houston Lamar (11-0)

Region IV

Judson (8-3) vs. O’Connor (9-2)

Madison 28, East Central 0

Mission Sharyland 42, Harlingen 2

 

CLASS 5A — DIVISION II 

Region I

Arlington 27, Abilene Cooper 20

Denton Ryan (6-4) vs. Cedar Hill (7-4)

Abilene 53, Arlington Lamar 34

Colleyville Heritage (10-1) vs. Waco Midway (11-0)

Region II

Plano West 37, South Garland 27

Lufkin (8-3) vs. Pflugerville (8-3)

Austin Westlake 45, A&M Consolidated 2

Region III

Katy 49, Houston Langham Creek 0

LaPorte (10-1) vs. Fort Bend Bush (10-1)

Cypress Ranch 17, Houston Memorial 7

Manvel 39, Fort Bend Dulles 26

Region IV

Brandeis 28, Smithson Valley 20

Steele 45, Roosevelt 0

Edinburg North 14, Harlingen South 3

 

CLASS 4A — DIVISION I

Region I

EP Chapin (10-1) vs. Amarillo (9-2)

Lubbock Monterey 21, EP Andress 18

North Richland Hills Birdville 45, Crowley 21

Region II

Frisco Centennial 38, Dallas Kimball 7

Red Oak 28, Sherman 17

Frisco 42, Dallas Samuell 7

Tyler 38, Wylie 10

Region III

Georgetown (11-0) vs. Humble Summer Creek (11-0)

Angleton 73, Tomball 35

Nederland 17, Pflugerville Connally 0

Pearland Dawson 48, Houston Stratford 35

Region IV

Leander (10-1) vs. Buda Hays (10-1)

Leander Rouse (7-4) vs. Brackenridge (7-4)

Gregory-Portland (9-2) vs. CC Ray (8-3)

 

CLASS 4A  — DIVISION II

Region I

El Paso Burges 35, Hereford 28

Wichita Falls Rider 31, FW Southwest 21

Wolfforth Frenship 42, Clint Horizon 14

Waco 24, Lake Dallas 21

Region II

Prosper (9-2) vs. Dallas Carter (9-2)

Lancaster 41, Lucas Lovejoy 16

Mesquite Poteet 48, Dallas Lincoln 14

Wylie East 63, Whitehouse 56

Region III

Manor (8-3) vs. Crosby (8-3) 

Houston North Forest (11-0) vs. Rosenberg Terry (8-3)

Elgin (7-4) vs. Barbers Hill (8-3)

Fort Bend Marshall 49, Texas City 28

Region IV

Cedar Park (9-2) vs. Kerrville Tivy (8-3)

Alice 17, Corpus Christi Calallen 7

Brennan 31, Cedar Park Vista Ridge 28

Edcouch-Elsa 36, Port Lavaca Calhoun 34

 

CLASS 3A  — DIVISION I

Region I

Abilene Wylie 56, Andrews 0

Stephenville 56, Kennedale 24

Region II

Gainesville 40, Princeton 14

Kilgore 41, Paris 14

Region III

Carthage 56, Taylor 21

Silsbee 45, Stafford 21

Region IV

El Campo 51, Somerset 14

Ingleside 55, Kingsville 22

CLASS 3A — DIVISION II

Region I

Midland Greenwood 35, Perryton 0

Graham 42, Glen Rose 28

Monahans 21, Shallowater 7

Gatesville 40, Vernon 28

Region II

Celina 51, Dallas Madison 20

Quinlan Ford (8-3) vs. Henderson (7-4)

Argyle 42, Melissa 14

Gilmer 57, Atlanta 13

Region III

Lorena 42, Fairfield 39

West Orange-Stark 20, West Columbia 10

Navasota 50, Jasper 14

La Marque 35, Coldspring Oakhurst 21

Region IV

Bastrop Orange Grove (10-1) vs. Raymondville (6-5)

Port Isabel 53, Sinton 26

CLASS 2A — DIVISION I

Region I

Merkel 21, Littlefield 14

Eastland 48, Muleshoe 34

Bangs 23, Idalou 6

Region II

Daingerfield 32, Callisburg 21

Winnsboro 42, Boyd 13

Pottsboro 41, Malakoff 0

New Boston 40, Commerce 7

Region III

Tatum 41, Godley 8

Franklin 34, Winnie East Chambers 14

Newton 68, Teague 17

Grandview 47, White Oak 32

Region IV

Cameron Yoe 42, Marion 14

Lago Vista 35, George West 28 (OT)

Hallettsville 43, Luling 12

San Diego (10-0) vs. Hempstead (8-3)

CLASS 2A DIVISION II

Region I

Sanford-Fritch (5-4) vs. Colorado City (8-3)

Abernathy 38, Alpine 26

Canadian 27, Cisco 20

Sonora 34, Post 10

Region II

Nocona 40, Edgewood 23

Gunter 35, Tolar 12

Corsicana Mildred 38, Cooper 14

Clarksville 43, Jacksboro 31

Region III

Hughes Springs 70, Hearne 20

Centerville 34, Garrison 7

Arp 53, Crawford 28

Region IV

East Bernard 47, Banquete 0

Blanco 21, Karnes City 14

Lexington 42, Poth 25

Refugio 76, Rogers 35