Aledo, Brock and Peaster high schools’ cross country teams converged on Haltom City over the weekend for the Cowtown Challenge, with all three squads earning top-10 finishes.

For Aledo, a pair of first-place performances helped earn the school a ninth-place finish (Class 5A-6A) on the boys’ side with a score of 261 (Plano West finished first with 72) as well as a sixth-place finish on the girls’ side with a score of 173 (Plano West finished first with 34).

Aledo’s individual (finals) scores are below:

5000M (Class 5A-6A boys)

• Graydon Morris, first with a time of 15:50.45

• Isaac Hernandez, seventh with a time of 17:07.33

• Henry Zedler, 69th with a time of 18:55.04

• Steven Furlow, 70th with a time of 18:55.38

• Rylan Shaffer, 124th with a time of 20:11.18

• Reece Harr, 134th with a time of 20:23.83

5000M (Class 5A-6A girls)

• Gracie Morris, first with a time of 19:02.51

• Sarah Tillotson, 20th with a time of 22:08.67

• Kaitlyn Laningham, 27th with a time of 22:28.13

• Olivia Tregellas, 77th with a time of 24:36.72

• Arwen Wise, 78th with a time of 24:37.88

• Olivia Caggiano, 102nd with a time of 25:49.50

Aledo competes in the Southlake Carroll Invitational Sept. 7.

In Class 4A and under competition, Brock finished sixth on the boys’ side with a score of 129 (Hillsboro finished first with 45) while the girls finished fourth with a score of 116 (Holliday finished first with 72).

Brock’s individual (finals) scores are below:

5000M (Class 4A and under boys)

• Peyton Murley, first with a time of 17:59.66 

• Reese Cook, 28th with a time of 21:28.89

• Reid Raymond, 33rd with a time of 21:41.63

• John Wilson, 53rd with a time of 23:06.69

• Blayne Carter-Ditto, 56th with a time of 23:21.12

• Issac Gutierrez, 62nd with a time of 23:44.00

• Carter Moxley, 74th with a time of 24:35.13

• Brayden Carter-Ditto, 81st with a time of 25:36.48

3200M (Class 4A and under girls)

• Steely Steiner, fifth with a time of 13:31.87

• Ashlynn Tutter, 18th with a time of 14:40.08

• Addi Roberts, 33rd with a time of 15:17.48

• Brooke Hamilton, 34th with a time of 15:20.55

• Sydnie Lane, 37th with a time of 15:28.67

• Amberly Kern, 42nd with a time of 15:39.61

• Ella Mcgee, 48th with a time of 15:56.36

• Diana Garcia, 81st with a time of 17:18.91

Brock competes in the Elk Run Friday at Burleson’s Chisenhall Park.

Peaster also did well in Class 4A and under competition, as the Lady Greyhounds finished seventh with a score of 160.

Peaster’s individual (finals) results are below:

5000M (Class 4A and under boys)

• Alejandro Arredondo, third with a time of 18:17.62

• Harrison Felts, fourth with a time of 18:27.64

• Cash Sledge, 46th with a time of 22:36.28

3200M (Class 4A and under girls)

• Jordan Hayward, 12th with a time of 14:28.18

• Madison Hand, 21st with a time of 14:43.21

• Natalie C. Smith, 32nd with a time of 15:16.69

• Reagan Bashore, 50th with a time of 15:58.47

• Audrie Farmer, 61st with a time of 16:33.94

Peaster competes in the Elk Run Friday at Burleson’s Chisenhall Park.

Recommended for you