Poolville, Springtown, Peaster and Brock high schools’ varsity cross country teams battled at Burleson’s Elk Run over the weekend.

Poolville’s boys finished tied with Fort Worth Southwest Christian for third as a team in the Class 4A and under 5000M, with Springtown finishing eighth and Peaster finishing 11th in the same race.

Brock’s boys finished 13th as a team in the Class 6A 5000M.

Brock’s girls finished second as a team in the Class 4A and under 3200M, with Peaster taking home fourth, Springtown taking home fifth and Poolville finishing 15th.

Parker County schools’ results from Saturday are:

5000M (Class 6A boys, Brock only)

• Peyton Murley, 15th with a time of 17:32.50

• Reese Cook, 93rd with a time of 20:45.88

• Issac Gutierrez, 99th with a time of 21:43.61

• John Wilson, 100th with a time of 21:45.03

• Reid Raymond, 105th with a time of 23:31.20

• Carter Moxley, 106th with a time of 23:33.62

• Brayden Carter-Ditto, 108th with a time of 24:25.87

• Blayne Carter-Ditto, 109th with a time of 24:48.24

5000M (Class 4A and under boys)

• Harrison Felts (Peaster), second with a time of 17:44.42

• Henry Fierro (Poolville), fourth with a time of 17:49.99

• Alejandro Arredondo (Peaster), seventh with a time of 18:06.06

• Hunter Gober (Poolville),12th with a time of 18:34.68

• Brian Burns (Springtown), 21st with a time of 19:31.05

• Levi Ramirez (Poolville), 22nd with a time of 19:33.32

• Jackson Mott (Poolville), 38th with a time of 20:28.02

• Colton Craig (Springtown), 40th with a time of 20:33.64

• Andrew Mueller (Springtown), 41st with a time of 20:34.82

• William Vitztum (Peaster), 45th with a time of 20:43.69

• Zaine Mansell (Poolville), 47th with a time of 20:46.32

• Cameron Gaston (Springtown), 51st with a time of 20:56.16

• Brian Murillo (Springtown), 62nd with a time of 21:30.93

• Jose Espinoza (Springtown), 73rd with a time of 21:57.25

• Blake Walker (Springtown), 79th with a time of 22:10.70

• Cash Sledge (Peaster), 88th with a time of 22:27.20

• Kyle Wiechering (Springtown), 91st with a time of 22:35.06

• Austin Woods (Poolville), 103rd with a time of 23:14.24

• Jonathan Hoselton (Springtown), 104th with a time of 23:15.97

• Justin Boggs (Peaster), 119th with a time of 23:49.06

• Ethan Smith (Peaster), 123rd with a time of 24:06.63

• Jasper McCloud (Peaster), 127th with a time of 24:20.21

• Dakota Kreh (Peaster), 128th with a time of 24:20.75

• Steven Sallade (Springtown), 129th with a time of 24:22.35

• Daniel Jamieson (Springtown), 132nd with a time of 24:33.97

• Evan Lang (Poolville), 138th with a time of 24:48.13

• Carver Marino (Peaster), 139th with a time of 24:50.20

• Juan Juantos (Poolville), 152nd with a time of 26:06.30

• Rolando Juantos (Poolville), 154th with a time of 26:07.29

• Matthew Baker (Springtown), 190th with a time of 32:59.56

3200M (Class 4A and under girls)

• Steely Steiner (Brock), first with a time of 12:45.09

• Lonnie Naal (Springtown), sixth with a time of 13:31.85

• Jordan Hayward (Peaster), 13th with a time of 13:53.60

• Madison Hand (Peaster), 15th with a time of 13:58.05

• Natalie C Smith (Peaster), 19th with a time of 14:14.60

• Lucy Ramirez (Poolville), 23rd with a time of 14:23.72

• Sydnie Lane (Brock), 24th with a time of 14:24.59

• Alayna Vasquez (Springtown), 25th with a time of 14:26.45

• Aubrey Mueller (Springtown), 27th with a time of 14:29.64

• Ashlynn Tutter (Brock), 29th with a time of 14:30.75

• Brooke Hamilton (Brock), 31st with a time of 14:32.32

• Addi Roberts (Brock), 32nd with a time of 14:34.35

• Amberly Kern (Brock), 37th with a time of 14:49.32

• Reagan Bashore (Peaster), 41st with a time of 14:58.90

• Brittney Brooks (Springtown), 42nd with a time of 15:00.11

• Makaylee Ray (Poolville), 43rd with a time of 15:08.16

• Ella Mcgee (Brock), 45th with a time of 15:15.94

• Katie Kram (Peaster), 52nd with a time of 15:33.83

• Kaylee Greenwood (Springtown), 59th with a time of 15:56.83

• Tatum Pittman (Brock), 61st with a time of 16:00.32

• Diana Garcia (Brock), 69th with a time of 16:10.84

• Audrie Farmer (Peaster), 81st with a time of 16:28.45

• Sarah Power (Springtown), 107th with a time of 17:02.52

• Madison Morrow (Springtown), 109th with a time of 17:06.16

• Kali Flaugher (Springtown), 125th with a time of 17:49.95

• Jasmyn Farmer (Peaster), 136th with a time of 18:13.26

• Steleigh Stegall (Poolville), 146th with a time of 18:38.46

• Saila Sanchez (Poolville), 155th with a time of 19:23.09

• Danika Escobedo (Poolville), 174th with a time of 20:50.12

• Kormauri Roberts (Springtown), 196th with a time of 23:36.23

Recommended for you